Kraków-Balice

Port lotniczy w Krakowie, a właściwie w podkrakowskich Balicach, to największe regionalne lotnisko w naszym kraju. Obsługuje ono, według metodologii liczenia tego typu kwestii, blisko 8 milionów osób z Polski południowo-wschodniej. Z Krakowa jest do niego zaledwie 11 kilometrów, a dojechać do niego można wpisując w GPS lokalizację N: 50 ̊ 4' 21" E: 19 ̊ 48' 21". Historia portu lotniczego, a przynajmniej jej początki, związana jest z siłami zbrojnymi.

W 1964 roku wojsko udostępniło tutaj 10 hektarów terenu na potrzeby działalności cywilnej oraz umożliwiło korzystanie z infrastruktury kontrolnej. Pierwszy lot PLL LOT odbył się jeszcze w tym samym roku. W chwili obecnej Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o. zajmuje łącznie 310 hektarów, z czego 27,5 hektarów to samo lotnisko. Przyległa jest do niego 8. Baza Lotnictwa Transportowego, spadkobierca istniejących tutaj pierwotnie struktur wojskowych.

Na lotnisku znajdziemy nowoczesne systemy nawigacyjne, w tym ILS, NDB oraz DVOR. Działa tutaj także specjalny system świateł podejścia ALPA-ATA kategorii drugiej. Jego uzupełnieniem jest też prostszy, starszy system IDMAN. Przebywające tutaj samoloty mogą korzystać z płyty postojowej o łącznej powierzchni 90.000 metrów kwadratowych, na której maksymalnie może się znaleźć 19 maszyn.

ul. Koksowa 45 37-896 Kraków

504-236-216

kontakt@lady-pank.com.pl