Na lotnisku Kraków Balice oddano nowy terminal i połączenie kolejowe.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło ponad 4 miliony pasażerów, a na kolejne lata przewiduje się znaczny wzrost liczby pasażerów. Modernizacja lotniska została rozpoczęta wiosną 2013 r., przez włoską firmę Astaldi S.p.a. , a koszt całkowity wynosi 368,88 mln zł brutto. Dzięki współpracy wielu instytucji odpowiedzialnych za transporty, został zmodernizowany i zintegrowany również transport kolejowy połączony z lotniskiem, co podniosło znacznie poziom obsługi i komfort korzystania z usług terminalu lotniczego w Krakowie. Oddanie nowego terminala dało pewność szybszej i skuteczniejszej obsługi pasażerów, a bezpośrednie połączenie kolejowe z centrum miasta sprawiło, że podróż przestała być uciążliwa dla pasażerów.

Z centrum Krakowa na lotnisko można szybko i sprawnie dojechać na lotnisko w bardzo krótkim czasie. Rozbudowa terminala pasażerskiego zwiększyła przepustowość lotniska do 8 mln pasażerów rocznie, czyli ponad dwukrotnie, ponieważ do tej pory możliwa była obsługa 3,5 mln pasażerów. Terminal T4, czyli nowa część budynku, powstała w ramach rozbudowy, ma powierzchnię 33 tysięcy metrów kwadratowych. Została tam zlokalizowana strefa przylotów pasażerskich z 6 karuzelami do odbioru bagażu, nowoczesna poczekalnia dla osób oczekujących na pasażerów, a także nowe poczekalnie dla pasażerów oczekujących na odlot, gdzie znajdują się sklepy i restauracje dostępne dla wszystkich. Działają już też rękawy, które łącza budynek z bezpośrednim wyjściem do samolotu. Została już również zakończona modernizacja i rozbudowa terminala pasażerskiego, gdzie unowocześniono i usprawniono działanie starej hali przylotów oraz części odlotów. Wszystkie prace zostały zakończone latem 2016 roku, a całość powierzchni terminala po zakończeniu prac wynosi 56 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej do użytku pasażerów i personelu lotniska. Projekt budynku został tak przygotowany, by wszystkie części kompleksu stanowiły integralną całość, z częścią frontową w postaci szklanego odwróconego pryzmatu, doskonale razem skomponowanych w jedną bryłę przestrzenno – funkcjonalną.

Wygodniejsze w użytkowaniu lotnisko w Krakowie Pasażerowie mają także do dyspozycji nową salę odpraw biletów i bagaży, umieszczoną na poziomie 0, która zajęła część wcześniej istniejącej przestrzeni terminala. Obecnie znajduje się tu 34 stanowiska odprawy check- in, stanowisko odprawy bagażu z gabarytami przekraczającymi standard, oraz stanowiska do odprawy osób z biletami VIP. Jest też nowa sala do odbioru bagażu rejestrowanego, która znajduje się w nowej części terminala. Pierwsze piętro natomiast zawiera całą strefę kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu przeznaczoną na wszystkie kierunki lotów. Po modernizacji znajduje się tam 18 wyjść odpraw, powstały nowe poczekalnie, które są połączone z trzema wieżami z rękawami z wyjściem bezpośrednio na pokład. Ważnym elementem budynku jest kryte przejście piesze, które łączy poziom pierwszy budynku nowego terminalu z garażem wielopoziomowym, hotelem oraz nowo powstałą stacją kolejową. Dookoła lotniska zmieniono układ komunikacyjny, dzięki któremu znacznie usprawniono poruszanie się wokół całego kompleksu budynków lotniska. Dzięki nowoczesnej linii kolejowej, na trasie Kraków- Balice, Centrum oraz Wieliczka-Rynek Kopalnia, podróż w obie strony stała się łatwa i szybka. Pociągi kursują co pół godziny, przejazd z centrum do Balic trwa 18 minut, a koszt biletu to 8 złotych. Linię obsługuje 39 pociągów, z czego 33 jeździ na trasie do Wieliczki.

ul. Koksowa 45 37-896 Kraków

504-236-216

kontakt@lady-pank.com.pl